Пошук

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ

Дата: 22.03.2024 16:42
Кількість переглядів: 133

Фото без опису

 

 

 

Щороку весь світ відзначає Міжнародний день боротьби з туберкульозом, в Україні відомий як Всеукраїнський  день  боротьби з туберкульозом. Історично  дата 24 березня пов’язана з фактом відкриття збудника. У 1882 році у цей день німецький вчений Роберт Кох оголосив про свій тріумф:  після тривалих пошуків оптимальних методик виявив збудника, який по праву було названо бацилою Коха. Сьогодні ця бактерія відома під назвою мікобактерія туберкульозу.

У 2024 році Україна проводить акції до Дня боротьби з туберкульозом  під гаслом «Так! Ми можемо подолати туберкульоз».

Туберкульоз у світі:

Туберкульоз  не перестає бути актуальним, адже залишається одним з перших  у списку причин смерті від інфекційних хвороб  у світі. Зокрема, у 2022 році він займав у цьому рейтингу друге місце після  COVID-19: в усьому світі ТБ спричинив  приблизно  1,3 мільйона  смертей, у тому числі 167 000 людей з ВІЛ.

Більше 10 мільйонів людей щороку захворюють на туберкульоз. Рівень захворюваності цією недугою (нові випадки на 100 тис. населення за рік) зріс на 3,9%. У світі спостерігалося значне відновлення виявлення ТБ у 2022 році, після двох років збоїв, пов’язаних з COVID-19. 

Туберкульоз в Україні:

На епідситуацію з туберкульозу в Україні, окрім дворічної епідемії COVID-19, надзвичайно негативно вплинула збройна агресія рф. Міграція українців сягає мільйонів. А це ризики контактування з невідомим, невиявленим туберкульозом. Якщо в 2022 році вплив війни пом’якшувало ще відносне благополуччя 2021 року, то у 2023 році в повній мірі проявилася вся негативна тенденція і наслідки поточної ситуації в країні.

 За рівнем захворюваності на туберкульоз Україна займає 4 місце в Європейському регіоні. За оцінками експертів, існують ризики суттєвого підвищення рівня захворюваності на туберкульоз, що спостерігається за підсумками аналізу ситуації за 2023 рік. В цілому по країні показник захворюваності на туберкульоз склав 48,4 на 100 тисяч населення. Загалом, якщо у 2021 відмічалось зростання захворюваності на туберкульоз на 4,3%, у 2022 році – на 2,5%, то у 2023 році спостерігаємо зростання на 7,3%. Показник захворюваності на туберкульоз серед дітей 0-14 років склав 10,4 на 100 тисяч дитячого населення (+40%), а серед  підлітків - 16,0 на 100 тисяч підліткового населення (+55%).

Туберкульоз у Вінницькій області:

 

У 2023 році на території Вінницької області зареєстровано 797 нових випадків туберкульозу (вперше діагностовані та рецидиви)  проти  665  у 2022-му (+132 випадки).

 Рис. 1 Кількість нових випадків ТБ, абс. кількість

 

 

Первинна захворюваність туберкульозом зросла  з 44,2  до 53,0 на 100 тис.нас. (+19,9%).

Рис.2  Первинна захворюваність на ТБ (ВДТБ+РТБ), на 100 тис.нас.

 

 

Виявлено туберкульоз у 10 дітей та 6 підлітків (2022 рік: 12 дітей та 6 підлітків).

Рис.3. Захворюваність на ТБ дітей 0-17 років, на 100 тис. дитячого  населення

 

 

Можливості виявлення туберкульозу у Вінницькій області:

Для проходження діагностики туберкульозу потрібно звернутись до свого сімейного лікаря. Для попередньої оцінки вам запропонують пройти скринінгове анкетування: для дорослих - 14 питань в анкеті для дорослих та 13 питань – для дітей. Самостійно оцінити потребу обстеження на туберкульоз можна,  набравши в пошукових системах «Скринінгова анкета на ТБ».

Разом з сімейним лікарем  Ви зможете оцінити свої ризики до захворювання, а в разі потреби Ваш лікар скерує Вас на рентгенологічне обстеження органів грудної клітини. Якщо у Вас нема симптомів, схожих на ТБ, то скринінговою анкетою та рентген-дослідженням можна обмежитись. Якщо є симптоми, після рентген-обстеження необхідно пройти молекулярно-генетичний тест на наявність мікобактерії туберкульозу (як правило, обстежується мокротиння, серед сучасних методик – також молекулярно-генетичне дослідження фекалій у маленьких дітей, у яких ще не можливо зібрати мокротиння для аналізу).

Молекулярно-генетичне дослідження надзвичайно чутливий метод діагностики, і виявляє навіть «уламки» мікобактерії. У Вінницькій області є 10 лабораторій, які здійснюють молекулярно-генетичну детекцію туберкульозу: апарати працюють у кожній з районних лікарень: Гайсинська, Жмеринська, Могилів-Подільська, Тульчинська, Хмільницька, а також у міських лікарнях Іллінців, Калинівки, Козятина, Бершаді, та в обласному клінічному фтизіопульмонологічному центрі. Обстеження здійснюється лише при наявності електронного направлення (надає фтизіатр, сімейний лікар, або лікар у стаціонарі, якщо пацієнт опинився у лікарні). 

Якщо з будь-яких причин сімейного лікаря нема, до фтизіатра можна звернутись самостійно.

Якщо обстеження підтверджують туберкульоз, сімейний лікар скеровує людину до лікаря-фтизіатра. Той призначить схему лікування та визначить потребу стаціонарного лікування.

Люди, у яких підтвердився туберкульоз, можуть лікуватись або стаціонарно в фтизіопульмонологічному центрі, або ж амбулаторно, тобто без госпіталізації. У більшості випадків люди з туберкульозом можуть лікуватися амбулаторно з першого дня захворювання. Це безпечно для оточення, якщо так визначає лікар. І так, це  лікування буде ефективним. Переважна більшість випадків туберкульозу не потребує тривалого стаціонарного лікування. Пацієнти починають лікуватися амбулаторно, тобто вдома, коли в їхньому мокротинні збудник туберкульозу не виявляється або припиняє виділятись після 2-3 тижнів від початку лікування. Така людина більше не є заразною для навколишніх, хоча лікування ще триває. Амбулаторне лікування у більшості випадків веде сімейний лікар, інколи - фтизіатр. До фтизіатра необхідно навідатись у певні терміни, щоб пройти лабораторний контроль якості лікування. Сімейний лікар супроводжує пацієнта протягом усього лікування: безоплатно видає необхідні антимікобактеріальні препарати, які отримує від обалсного фтизіопульмонологічного центру, призначає аналізи для відстеження успішності лікування, а також відстежує можливі побічні реакції на терапію.

 

До груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз належать:

  • діти й дорослі, які контактували з хворим на туберкульоз;

  • діти й дорослі, які живуть з ВІЛ;

  • люди, які працюють чи працювали на виробництві з впливом діоксиду кремнію (головно шахтарі та працівники металургійної галузі – зараз достатньо людей з числа внутрішньо перемішених мають досвід роботи у цих галузях, та, відповідно, мають вищі ризики захворіти на ТБ);

  • люди, які перебувають в ізоляторі тимчасового утримання, узяті під варту, у місцях позбавлення волі; люди, які звільнилися із місць позбавлення волі; персонал цих закладів;

  • медичні працівники;

  • люди з уперше виявленими фіброзними залишковими змінами в легенях, які не отримували лікування від ТБ (наприклад, сюди можна включити перехворілих важкими формами ковіду, у яких залишились після цього фіброзні зміни в легенях, які видно при рентгенологічному обстеженні);

  • люди із захворюваннями, що призводять до ослаблення імунітету (злоякісні новоутворення, цукровий діабет, імуносупресивна терапія, терапія інгібітором ФНП-α (наприклад, при ревматоїдному артриті призначають інгібітори ФНП);

  • люди, зловживають алкоголем (в області – це 15% від захворілих на ТБ) чи вживають наркотики (не більше 2% від захворілих на ТБ), які курять (серед захворілих не менше 50% курців);

  • мігранти, зокрема внутрішньо переміщені особи (захворіли у 2023 році  46 людей із статусом ВПО, тоді як у 2022 - 31);

  • військовослужбовці;

  • люди, які раніше лікувалися від ТБ: найвищі ризики повторного епізоду захворювання мають впродовж 2-3 років;

  • люди із пневмонією з затяжним перебігом, ексудативними та сухими плевритами, із хронічними респіраторними захворюваннями;

  • люди з дефіцитом харчування або з індексом маси тіла ≤ 18;

  • люди з гастректомією або шлунково-кишковим шунтуванням;

  • люди із хронічною нирковою недостатністю;

  • люди старші 60 років;

  • вагітні та жінки впродовж 3 місяців після пологів;

  • люди, які перебувають у психоневрологічних диспансерах;

  • люди, які перебувають за межею бідності;

  • люди без визначеного місця проживання; люди, які живуть у притулках/шелтерах.

Гарнага Наталія Євгеніївна         лікар Липовецької АЗПСМ

 

 

 

 

 


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь