Пошук

СТАТУС ВЕТЕРАНКИ НЕ Є ВИЗНАЧАЛЬНИМ...

Дата: 19.02.2025 07:41
Кількість переглядів: 55

Фото без опису

“Фахівцям потрібне навчання. Не онлайн. А повноцінне, з живим спілкуванням, обміном досвідом”, – це один із тих меседжів, які намагається донести Наталя Ліщишена, фахівець із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб Липовецької територіальної громади, що на Вінниччині.

“Для мене війна не почалася у 2022-му році. Я переселенка зі Станиці Луганської, що на Луганщині. У 2014-му виїхала, коли там почалися бойові дії. Мій чоловік був військовим, зрештою до лав ЗСУ потім приєдналася і я. Прослужила майже 3 роки у Десантно-штурмових військах ЗСУ. Тому про проблеми звільнення з армії, повернення у цивільне життя я знаю, як ніхто, бо ми проходили такий шлях і нам нікому було допомогти. Коли я побачила відкриту вакансію на фахівця – знала, що обов’язково буду подаватися. Я – ветеранка і знаю, що робити на цій посаді”, – говорить пані Наталя.

“Ми чули, що ви служили, це вже спрацьовує принцип “сарафанного радіо” по громаді”

На посаді фахівчиня з листопада 2024 року. Найбільше нині до неї за допомогою звертаються родини безвісти зниклих. Це особлива категорія, яка знаходиться у стані невизначеності. І це найтяжче.

“Для них важлива будь яка інформація, будь які деталі. На жаль, з такими родинами дуже часто військові частини не комунікують. І це проблема. Люди чекають, не маючи зв’язку з підрозділами. Вони не мають впевненості і чіткості, одна суцільна невизначеність. І це звісно породжує те, що вони проактивно шукають будь які контакти і інформацію.

Я в силу своїх можливостей намагаюсь їх підтримати: пошук контактів з військовими підрозділами, оформлення документів, подання заявок, багато бюрократії, яку часто такі родини не роблять в силу свого незнання або непоінформованості. Тому наше завдання – допомогти оформити все згідно закону і підтримати.

Я завжди їм кажу, що не треба плакати, не треба опускати руки – потрібно чекати, робити все аби встановити істину. Поки у вас немає підтвердженої інформації про загибель чи полон, ми чекаємо його або її додому.

До речі, одна з моїх підопічних родин таки дочекалася. Хлопець був безвісти зниклим, потім з’ясувалося, що він у полоні, нині вже повернувся додому. Я і далі буду супроводжувати цю родину, адже Захисник потребує лікування”, – говорить фахівчиня.

“Фахівець має бути трохи психологом, і трохи юристом…”

Найбільше запитів на юридичну підтримку. І тут в нагоді стала якраз юридична освіта фахівчині. Пані Наталія упевнена, що фахівець має бути і трохи психологом, і трохи юристом. Бо спілкування з ветеранами і ветеранками потребує саме таких навичок, які допоможуть професійніше супроводити їх.

“Статус ветеранки не є визначальним, але відіграє велику роль на цій посаді. Мені довіряють. І я це вже відчула. Ми можемо говорити на рівних. І вони знають, що я розумію, ПРО ЩО вони кажуть.

Але при цьому я усвідомлюю, що не всі фахівці мають бути ветеранами або ветеранками. І тут важливо аби фахівців вчили. Тому що людина може бути мотивованою, обізнаною, але не знати, до прикладу, як правильно комунікувати з цією категорією. Одне необережне слово може заподіяти багато шкоди і звести нанівець усю роботу. Тому, я говорила і буду говорити, що потрібне навчання – повноцінне (не онлайн) в офлайн форматі, щоб можна було проговорювати все наживо, ділитися досвідом, спілкуватися з ветеранами, вчитися лідерству. І відкриття ветеранських просторів у громадах. В синергії це все дасть хороший результат у майбутньому.

У свою чергу, хочу звернутися і до побратимів і посестер – не ставтеся упереджено до фахівців, які не мають статусу ветеранів. Головне – це професійний підхід у професії і допомога. Ми відкриті до зворотнього зв’язку від вас. І ви завжди можете підказати. Це важливо.

Я проходила навчання у Державному університеті “Житомирська політехніка”, тому і вболіваю за навчання. Ще важливим елементом є те, щоб фахівці відчували себе командними гравцями, розуміли, що, по-перше, вони не одні, по-друге, знали до кого треба скеровувати, перенаправляти своїх клієнтів, це теж важливий аспект нашої роботи. Без налагоджених контактів у громаді із зацікавленими структурами якісної роботи точно не вийде”, – говорить Наталя Ліщишена.

«Є моменти – це бюрократія…»

Очікування від професії у пані Наталії справдилися на 90%. Вона впевнена, відкрита до діалогу, уміє відстоювати позиції своїх підопічних, може зайти у будь який кабінет аби виирішити потрібне питання.

“У мене дуже хороші стосунки у громаді і з керівництвом, і з різними організаціями, з якими ми співпрацюємо. Якщо треба я і на сесії ходжу аби відстояти якесь питання. У мене є хоч і тимчасове, але повноцінне робоче місце. Ми вже готуємось до відкриття ветеранського простору у громаді. Саме там буде вже постійний кабінет. Словом, все добре. Утім, є моменти – це бюрократія, адже не всі хочуть заповнювати необхідні документи. І це трохи пригнічує”, – говорить пані Наталія.

“Ми сьогодні маємо лише невеликий відсоток тих, хто повертається з фронту, з часом їх буде значно більше.

Ветеран повинен мати підтримку у громаді, у суспільстві. У нас складно із цим, бо ще й досі вважають, що ветеран має підлаштовуватися суспільство, але я не згодна категорично.

Ми повинні вчитися і готуватися, що ветеранів буде багато. І ми маємо вчитися допомагати їм, коректно спілкуватися і підтримувати їх. На жаль, суспільство цього не розуміє”, – підсумувала пані Наталя.

Героїня цієї історії проходить курс ветеранського лідерства в Українському католицькому університеті, виборовши одне з 25 місць на навчання. Вона має дві мрії: перша – це відкриття ветеранського простору у громаді (вже майже реалізована), а друга – посилення реабілітаційних спроможностей у громаді (теж реалізує, упевнені).

Саме на таких людях, як пані Наталя, і тримається наша віра у затребуваність і важливість цієї професії. Бо вони не тільки мріють, а й рухають світ навколо себе.

Вінницька обласна державна адміністрація

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА

За матеріалами Простір Можливостей


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь