Пошук

Посадові інструкції на підприємстві.

Дата: 06.08.2024 14:32
Кількість переглядів: 68

Фото без опису

Не всі роботодавці мають на своєму підприємстві(установі, організації) посадові(робочі) інструкції на працівників, розглядаючи цей документ як необов’язковий. Але така думка є помилковою. Адже необхідність застосовувати посадові інструкції на підприємстві (установі, організації) продиктована трудовим законодавством.

Посадова інструкція — це первинний кадровий документ, який має юридичну силу та сприяє правовому захисту на підприємстві (установі, організації). Посадові інструкції регулюють організаційно-правовий статус працівників і визначають їхні конкретні завдання та обов’язки, права, повноваження, відповідальність, знання та кваліфікацію.

У п. 4 «Загальних положень» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 1. «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності», затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 р. № 336, зазначається: довідники кваліфікаційних характеристик професій працівників слугують основою для розроблення посадових інструкцій працівникам, які закріплюють їх обов’язки, права та відповідальність.

Посадові інструкції складаються для всіх посад (професій), зазначених у штатному розписі.

Розробляти посадові інструкції може керівник структурного підрозділу. Найменування роботи (професії або посади), яке зазначено в посадовій інструкції працівника має відповідати штатному розпису.

Посадові інструкції затверджуються керівником підприємства (установи, організації). Після затвердження посадової інструкції, вона повинна бути доведена до відома працівника під підпис.

За наявності посадової інструкції працівник буде чітко знати права та обов’язки, покладені на нього.

Посадова інструкція дозволяє попередити довільне трактування працівниками їхніх функцій та повноважень, уникнути потреби постійно роз’яснювати працівникам їхні обов’язки.

Відсутність посадової інструкції може призвести до виникнення проблем для роботодавця. Вони можуть з’явитися у разі виникнення потреби винести догану працівникові за невиконання ним своїх посадових обов’язків або у випадку звільнення працівника згідно п. 2, ч. 1, ст. 40 Кодексу законів про працю України — під час виявлення невідповідності працівника обійманій посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації.

Попри те що чинні нормативно-правові акти не містять прямої вимоги від роботодавців мати посадові інструкції, їх відсутність розцінюється як порушення вимог законодавства про працю.

Такий висновок випливає з того, що до початку роботи за трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов’язаний інформувати працівника про його трудову функцію — посаду та перелік посадових обов’язків (ст. 29 Кодексу законів про працю України). Тобто ця норма законодавства передбачає де-факто ознайомлення працівника з посадовою інструкцією.

З огляду на вищевказане, можна зробити наступний висновок: правильно складена посадова інструкція дозволить попередити довільне трактування працівниками їхніх функцій та повноважень, що, своєю чергою, унеможливить виникнення конфлікту між сторонами трудового договору.

 

                                                                                       Відділ профілактики та розслідування      

                                                                                      нещасних випадків Управління контрольно-  

                                                                                      перевірочної роботи Головного управління 

                                                                                      ПФУ у Вінницькій області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь