Як правильно підготувати дитину до школи?
Ось і закінчується тепла літня пора. Незабаром пролунає шкільний дзвоник і тисячі гомінких дитячих струмочків направляться до вже підготовлених до нового навчального року шкільних будівель.
Поки ще залишилось трохи часу, перевірте – чи готова Ваша дитина до школи? Чи має вона необхідний шкільний одяг, взуття, спортивну форму? Чи достатньо вона забезпечена зошитами, олівцями, ручками та іншим шкільним приладдям?
Тому рекомендуємо врахувати наступні поради:
Одяг дітей не повинен бути тісним, надто довгим і надто широким, не стискати судин і внутрішніх органів, не порушувати функціональних можливостей опорно-рухового апарату. Дитина повинна мати можливість легко вдягатися і роздягатися, її одяг має бути гарним і повинен виховувати естетичний смак.
Особливо високі вимоги висувають до тканин, з яких виготовляється дитячий одяг. Синтетичні матеріали можуть несприятливо вливати на організм дитини, тому їх можна використовувати лише у поєднанні з натуральними волокнами і за умови суворої регламентації відсоткового вмісту до інших матеріалів різного призначення.
При купівлі одягу батькам необхідно звернути увагу на маркування, яке міститься на ярлику. Він повинен кріпитися до кожного швейного виробу. Саме ярлик інформує споживача про якісні та інші характеристики товару та містить реквізити підприємства-виробника. На ньому подана інформація про волокнистий склад матеріалу, з якого виготовлений одяг. Віддавайте перевагу одягу з максимальним вмістом натуральних волокон, згідно віку дітей.
Крім одягу, дитині необхідно підібрати правильне шкільне та спортивне взуття, оскільки воно оберігає стопу від механічних пошкоджень, допомагає м’язам та зв’язкам утримувати свод стопи в нормальному положенні. Неякісне взуття є причиною великої кількості деформацій і захворювань стоп. Тому, при виборі дитячого взуття, слід звертати увагу на наступні гігієнічні вимоги: верх виробу, підкладки та вкладні стільки мають бути тільки з натуральних матеріалів. Штучні та синтетичні замінники шкіри застосовують лише для оздоблення.
Підошви виготовляються з різних матеріалів: шкіри, деяких видів гуми, а також полімерних матеріалів, які мають забезпечити оптимальні гнучкість, товщину і масу. Висота каблука для школярів 8-10 років не повинна перевищувати 2 см, для хлопчиків 13-17 років – 3 см, для дівчаток 13-17 років – 4 см. Задник повинен бути виготовленим з товстої натуральної шкіри.
Коли йдете купувати ранець, рюкзак чи портфель, обов'язково візьміть із собою дитину для того щоб приміряти його та врахувати бажання дитини. Вибираючи між ранцем, портфелем, рюкзаком і сумкою, найкраще зупинитись на ранці.
На відміну від портфеля, шкільний ранець не шкодить хребту. Привчає його знаходитись у правильному положенні, при цьому має, як правило, більшу кількість необхідних кишень. Рюкзак не кращий вибір для малюка, оскільки в нього м'яка спинка. Цей варіант більше підійде для старших школярів. А сумка на одній лямці - є серйозною причиною викривлення хребта (сколіозу).
Ранець повинен мати тверду ортопедичну спинку, що добре прилягає до спини, дозволяє оптимально розподіляти навантаження на плечовий пояс.
Для збереження правильної статури школяра дуже важливі розміри та вага ранця. Його ширина не повинна перевищувати ширину плечей дитини, а висота - 30 см., вага разом із вмістом повинна становити не більше 15 % від ваги школяра, а в молодших класах - 10 %.
Лямки ранця повинні регулюватися, їх доведеться підтягувати або відпускати в залежності від одягу та росту дитини. При цьому ремені повинні бути відрегульовані так, щоб ранець знаходився строго на спині, а ніяк не нижче попереку.
Вибираючи матеріал, з якого виготовлений ранець, краще зупинити свій вибір на матеріалі з водонепроникної, міцної, наприклад, нейлонової тканини, тоді він буде стійкий до кліматичних умов, у випадку забруднення його можна буде без проблем випрати. Всі шви на виробі мають бути без пропусків стібків. Шви та окантовки ранця не повинні бути грубими та врізатися в тіло дитини, всі замки та блискавки повинні легко закриватись і відкриватись, щоб не привести до травми.
Зверніть увагу на етикетку, де повинні бути рекомендації щодо віку дитини, якій рекомендовано цей виріб та наявність висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Не менш важливими є гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей.
Так, в робочих зошитах, прописах на ділянках, передбачених для письма забороняється використовувати кольоровий або сірий фон. Папір має бути майже непрозорим, що попереджає пов’язані з цим можливі порушення зору. Білість паперу повинна складати 70-88%, його поверхня має бути гладкою, без засміченості.
Шкільні зошити виготовляються з лініюванням фіолетового, зеленого, блакитного або сірого кольорів. Лінії мають бути чітко друкованими. Горизонтальні лінії на суміжних сторінках мають збігатися. Ми рекомендуємо купувати канцтовари вітчизняного виробництва, оскільки вони виготовлені згідно встановлених стандартів.
Одним із найважливіших обов’язків батьків є забезпечення постійного робочого місця для дитини вдома, оскільки його наявність сприяє кращому навчанню та привчає до порядку. Робоче місце включає: стіл та стілець, відповідно до зросту дитини, полиця для зберігання підручників, зошитів та ін., настільна лампа з захисною арматурою, щоб промені світла не падали в очі і не осліплювали дітей. Бажано встановлювати меблі, висота яких регулюється (щоб ноги всією ступнею торкалися підлоги чи підніжки стола).
Все це необхідно для того, щоб зберегти здоров’я і зір дітей, створити їм умови для правильного фізичного розвитку. Якщо стіл не відповідає зросту дитини, то щоденні систематичні заняття за таким столом швидко втомлюють її, сприяють викривленню хребта. Коли неправильно падає світло або його недостатньо, то в дітей може розвинутись патологія органів зору.
Слід пам’ятати, що з початком навчального року у Ваших дітей починається важливий і одночасно важкий період, тому необхідно з великою відповідальністю віднестися не лише до процесу закупівлі необхідного одягу та приладдя, а й до створення психологічного комфорту дитини.
Любіть Ваших дітей, піклуйтесь та дбайте про них, цікавтесь їх настроєм, проблемами і в жодному разі не будьте осторонь від них!
Вінницьке районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби
у Вінницькій області